FIGYELEM! EZ AZ EDZÉSTERV CSAK ÉS KIZÁRÓLAG AZ ÉN LOVAIM SZÁMÁRA KÉSZÜLT, NE MÁSOLD!
Toytown Díjlovagló Edzésterve
Reggeli edzés
(reggel 8 és dél között, ápolás: 35 perc, edzés: 1óra 15 perc, ápolás utána: 30 perc)
Edzés előtt
Egy kötőfékkel, egy vezetőszárral és egy-két almával elindulok a karám felé beédesgetni a lovam a legelőről. Miután sikerült becserkésznem, bevezetem a patamosóba és elkezdem letisztítani a mocskot róla, amit a legelőn szerzett. Gumivakaróval és szőrkefével kezdem, különös tekintettel a nyereghelyre. A már pormentes lovat nedves szivaccsal áttörlöm, majd kifényesítem a szőrét egy száraz rongy segítségével. Kifésülöm sörényfésűvel és az ujjaimmal a hosszúszőreit. A lábaira és a csontos részekre gyökérkefét, a fejére csak enyhén nedves szivacsot használok. Kikaparom a patáit és elkezdem felszerelni. Nyeregalátétet, és zselét rakok a nyereg alá, majd feldobom rá a dijlovaglónyerget is. Felkantározom nagykantárral, és befáslizom a lábait. A nyerget a marról hátracsúsztatva rakom fel rá, a fáslikat pedig erősen, de nem túl szorosan tekerem a lábaira.
Munka
Helyet kérek, és belovagolok a díjlovas pályára. Egy-két kör hosszú száron séta után laza ügetésben összeszedem. Lovagolok vele átlókat, átváltásokat, köröket, kígyóvonalakat. Rövid vágtába ugratom, és mindekét kézre alaposan bemelegítem. Hajlítgatom, és előkészítem a díjlovas feladatokra. Az átlókon ugrásváltással ugratom át a másik kézre. A már bemelegedett lóval kezdhetek dolgozni. Egyszerűbb gyakorlatokkal kezdem, mint amilyen:
- hátraléptetés
- combra való engedés
- farat be, farat ki
- vállat be, vállat ki
Eközben nagyon figyelek a jármódok tisztaságára is. Gyakorolom lovammal az összeszedett-, a nyújtott- és a munkaügetést, és ugyanígy a vágta típusait is.
Ezután folytatom a bonyolultabb elemekkel:
- passage
- piaffe
- teljes vágtapiruett
- ellenvágta
- féloldalazás
- ugrásváltás minden 2., majd 1. vágtaugrásra
- különféle oldaljárások
Kűr
Zene: Frank Sinatra: Singing in the Rain
A-nál való belovaglás után megállunk D-nél, és előírásszerűen tisztelgek. Elindulunk nyújtott ügetésben, majd C-hez érve lovagolnuk egy nagykört C körül. Mikor a zenében a dúdolás következik, mi éppen H-hoz érünk, és ügetésben féloldalazunk H-tól B-ig, majd B-től K-ig, vissza a hosszúfalra. A-nál állj, majd ügetés indul, és A-tól passage-ban ügetünk H-ig, majd átlóváltás féloldalazva (H-tól F-ig). A-nál középből, a középvonalon passage, majd mikor a szünet van a zenében, X-nél piaffe. Ezután továbbindulunk passage-ban, C-nél jobbra fordulunk, és egy teljes kör következik passage-ban, majd A-tól nyújtott ügetésben. A következő kör C-jénél beemelem vágtába. Vágtában féloldalazás jön M-től E-ig, majd E-től F-ig. F után ki a járásra, majd A-nál középből, és ugrásváltás minden 2. vágtaugrásra. Mikor kiérünk C-hez, balra fordulunk, és E-nél féllovarda. X-nél teljes vágtapiruett, majd B-nél balra. R-nél felveszem vágtából ügetésbe, majd C-ig passage, C-nél pedig piaffe. Ezután lovagolok egy nagykört C-nél, még mindig passage-ban, ezután nyújtott ügetés E-ig, ahol középen is lovagolok egy nagykört, majd a kör végeztével E-nél beugratom vágtába, A-nál középből, és a teljes középvonalon ugrásváltás minden 2. vágtaugrásra. G-nél vágtából állj, majd köszönés. Eddigre pont véget ér a zenénk. Igaz, jól ment, de azért még egyszer elpróbáljuk.
Levezetésképpen lazán ügetünk egy kört, és engedem, hogy lassan kihúzza a szárat a kezemből, majd szárazra léptetem.
Edzés utáni ápolás
Leszállok róla, és bevezetem a patamosóba. Leveszem a felszereléseit és odébb rakom őket. Slauggal lemosom az izzadságot, majd vakaróval fellazítom a vizes szőrt és újra leöblítem, mikor a ló csillog, svicckéssel lehúzom a szőrét. Bevezetem a lószaunába és 10 percig benn állítom, így tökéletesen leszárad és ellazul. Visszavezetem a patamosóba, kikaparom a patáit és újra átfésülöm a sörényét. Kicsit legeltetem, azután visszavezetem a karámba. Én nekiállok a felszereléseknek, és leápolom őket, majd a helyére rakom az összeset.
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Esti edzés
(du 5 és 8 között, 25 perc előkészítés, 50 perc munka, 15 perc ápolás utána)
Edzés előtt
A feljebb leírt módon megszabadítom a lovam a rárakódott portól, de most csak futószárat, kapicánt és fáslikat rakok rá.
Munka
Bevezetem a fedelesbe, és hagyom lépegetni egy kicsit mindkét kézre. Hangsegítséggel finoman elindítom ügetésbe, és a lovaglóostor segítségével szűkítem a keretét. Minkét kézre ügetés után beugratom rövid vágtába. Némi vágtázás után kezdődhet a valódi munka.Cavaletti rudakat pakolok neki, és mellette szaladva átvezetem rajtuk őt. A cavalettieink 6-8 rúdból állnak, és először csak minden másodikat, majd mindegyiket megemelem egy kicsit. Először ügetésben, majd (a távolságokat átállítva) vágtában hajtom rá. A cavaletti egy díjló mozgását is nagyban javítja, ezért nagyon hasznos.
Levezetésképpen engedem, hogy pár kört szabadon lépjen a fedelesben, és ő ki is használja az alkalmat egy kis garázdálkodásra.
Edzés utáni ápolás
Mikor már nem izzadt a szőre, bevezetem a patamosóba, leszedem a felszereléseit, kötőféket rakok rá, és egy szőrkefe és egy vakaró segítségével megtisztítom a szőrét. Ellenőrzöm a patáit is, és befáslizom a farkát,hogy ne dörzsölje ki a boxban éjjel. A lovaimon már régen egy jól bevált módszert használok: egy angol nőtől tanultam, aki welsh pónikat készít fel bemutatókra. Egy száraz rongy segítségével a nyakon, a vállizmokon és a faron közepesen erősen ütögetem, majd finoman lehúzom a rongyot. Ez a "masszázs" élénkíti a vérkeringést, erősíti és stimulálja az izmokat, emellett pedig a lónak is nagyon kellemes.
Visszavezetem a boxába, és megnézem, hogy kapott-e már abrakot. Természetesen a gondos lovász már megetette. Én visszamegyek a nyergesbe és elpakolom a pucolóeszközöket, összeszedem a patamosó padlójára leszóródott koszt, amit a patákból kapartam ki, és letisztítom a felszereléseket. Szépen összetekerem a fáslikat, először egy ronggyal, majd bőrápolóval tisztítom meg a kantár és a nyereg bőrrészeit, kívülről-belülről. A zablát és a fémcsatokat vízzel és egy nedves ronggyal kifényesítem. A felszereléseket rendben a helyükre rakom.
Puszit nyomok a lovam orrára és elköszönök tőle. Nem ússza meg, holnap megint kicsit kifársztom őt :) |